Biomasa jest to temat, który niedawno budził wielkie kontrowersje.

Posted on Posted in Usługi

Biomasa jest to temat, który jakiś czas temu budził spore kontrowersje. Aktualnie związane z nim emocje odrobinę opadły, niemniej jednak należy odrobinę bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Kto wie, być może to faktycznie przyszłościowa pieśń? Przecież nigdy nic nie wiadomo, bo różne rzeczy się przytrafiają i niczego tak na dobrą sprawę nie można wykluczyć.

Biomasa, jak powszechnie wiadomo, jest wykorzystywana przede wszystkim do celów energetycznych. Drewno o nieco niższej jakości technologicznej bądź odpadowe drewno, słoma, makuchy, odchody zwierzęce, osady ściekowe, specjalnie hodowane wodorosty, oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce, wierzba wiciowa, topinambur, róża wielokwiatowa lub również niektóre wieloletnie trawy to najczęściej stosowane surowce do komponowania biomasy.

A teraz parę słów na temat zalet oraz wad takiej biomasy. Oczywiście jej zaletą jest to, że jest powszechnie dostępna, a spalanie jej jest uważane za korzystniejsze dla naszego środowiska aniżeli spalanie ropy czy węgla, bo kompozycja szkodliwych pierwiastków w biomasie jest znacznie niższa niż właśnie w spalanym węglu. Ważne jest także to, że biomasa jest ogólnodostępna. Niemniej jednak są również oraz wady tegoż paliwa. Ma ono niewielką gęstość i poprzez to poważne utrudnienie podczas transportowania, jak i w przechowywaniu.

Nie do odparcia jest także stwierdzenie, że biomasa posiada mniejsza wartość energetyczną aniżeli kopalne paliwa.

Każdy więc może osobiście wyrobić sobie zadanie jeśli chodzi o ten temat.

Źródło: Dariusz Maciński